Kombucha zestaw : wyjątkowe orzeźwienie z własnej kuchni

Lubisz pić kombuchę i chciałbyś sam przyrządzić ten japoński specjał herbaciany? W takim przypadku trafiłeś we właściwe miejsce. Dzięki odpowiedniemu zestawowi do przygotowania kombuchy z naszego sklepu będziesz mógł ją bez problemu przygotować w przyszłości.

Zrób własną kombucha - najważniejsze informacje w skrócie

  • Kombucha to fermentowany napój wytwarzany z herbaty i cukru przy udziale drożdży i bakterii.
  • Zawartość alkoholu w kombucha wynosi od 0,5 do 2 procent.
  • Higiena i ostrożność są niezbędne podczas przygotowywania kombuchy.
  • Mając odpowiednie składniki i narzędzia, możesz sam zrobić kombuchę w domu.
  • Najlepiej jest zamówić zestaw Kombucha w naszym sklepie.

Co to jest kombucha?

Kombucha to fermentowany napój pochodzący z Japonii. Kombucha jest wytwarzana ze słodzonej herbaty. Za fermentację odpowiedzialna jest tzw. kultura kombuchy. W ten sposób cukier zawarty w herbacie zostaje przekształcony w alkohol i kwas węglowy. W rezultacie gotowy napój ma zawartość alkoholu od 0,5 do 2 procent.

Kultura kombuchy jest często nazywana także grzybem herbacianym lub grzybem kombucha. Ściśle rzecz biorąc, jest to jednak błędne. Nie jest to grzyb, lecz mieszanina drożdży i bakterii. W języku angielskim kulturę kombuchy nazywa się SCOBY.

Samodzielnie przygotuj kombuchę: Jakie składniki są potrzebne?

Tradycyjnie do przyrządzania kombucha używa się zielonej lub czarnej herbaty. Aby umożliwić fermentację, do herbaty należy również dodać odpowiednią ilość cukru. Dzieje się tak dlatego, że cukier służy jako pożywka dla kultury Kombuchy.

Przygotowywanie kombucha

Aby przygotować kombuchę, należy najpierw doprowadzić wodę do wrzenia. Dodać herbatę bezpośrednio do wrzącej wody i parzyć ją przez około 15 minut. Może się wydawać, że to dużo czasu. Ważne jest jednak, aby składniki rozpuściły się w herbacie.

W zasadzie do przygotowania kombuchy można też używać herbaty w torebkach. Ponieważ jednak herbata sypana jest zwykle znacznie lepszej jakości, radzimy nie używać herbaty w torebkach, jeśli chce się samemu przygotować kombuchę.

Gdy herbata jest już gotowa, należy dodać do napoju cukier. Na jeden litr herbaty należy użyć około 100 gramów cukru trzcinowego. Nie musisz się obawiać, że Twoja kombucha będzie zbyt słodka. Dzieje się tak dlatego, że większość cukru ulega rozkładowi podczas fermentacji.

Przed dalszą obróbką pozostawić mieszaninę do ostygnięcia. Podczas przelewania osłodzonej herbaty do naczynia fermentacyjnego temperatura powinna wynosić około 25°C.

Teraz dodaj do herbaty około 100 mililitrów płynu do zaparzania. Płyn przygotowawczy, który jest już gotową kombuchą, jest niezbędny do wzrostu kultury Kombuchy. Następnie dodaj kulturę kombuchy (SCOBY) do naczynia fermentacyjnego.

Jak długo trwa proces fermentacji kombucha?

Naczynie fermentacyjne przykrywa się przepuszczającą powietrze tkaniną, którą mocuje się za pomocą gumki. Dzięki temu kombucha jest chroniona przed zanieczyszczeniami i owadami, takimi jak muszki owocowe.

Teraz potrzebna jest tylko cierpliwość. W zależności od temperatury otoczenia fermentacja trwa różnie długo. Dlatego należy liczyć się z okresem od siedmiu dni do dwóch tygodni. W razie wątpliwości, mały test smaku pomoże Ci zdecydować, czy Twoja kombucha osiągnęła pożądany stopień fermentacji.

Gotowy napój powinien mieć słodko-kwaśny smak. Jeśli wolisz, aby była bardziej kwaśna, po prostu pozwól kombucha fermentować nieco dłużej.

Jak długo zachowuje się kombucha domowej roboty?

Kombucha w butelce może być przechowywana w lodówce do dwóch tygodni. W trakcie fermentacji napoju ważne jest, aby nie zamykać szczelnie butelek, co umożliwi wydostanie się nadmiaru dwutlenku węgla.

Czy kombucha musi być przefiltrowana przed butelkowaniem?

Jeśli chcesz usunąć zawiesiny z kombuchy przed butelkowaniem, możesz przefiltrować napój za pomocą kawałka rolki kuchennej lub drobnego sitka. Zazwyczaj nie jest to jednak absolutnie konieczne. Zwykle można więc zrezygnować z tego etapu, jeśli kombucha jest przygotowywana samodzielnie.

Mieszanie płynu do następnej kombucha

Mając trochę domowej kombucha zestaw  i przepłukany SCOBY, możesz bezpośrednio przygotować płyn przygotowawczy na następny raz.

Higiena w produkcji kombucha

Jak w przypadku każdej żywności, higiena jest oczywiście kluczowa, jeśli chcesz samodzielnie przygotować kombuchę. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że w napoju mogą tworzyć się szkodliwe mikroorganizmy. Wpływają one nie tylko na smak kombuchy. Mogą one również stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Starannie wyczyść wszystkie naczynia, które miały kontakt z preparatem lub kulturą kombuchy. Należy również upewnić się, że ręce są czyste i pozbawione resztek mydła.

Jeśli mimo zachowania wszelkich środków higieny zauważysz, że na kombucha tworzy się pleśń, a zapach lub kolor napoju odbiega od normy, dla pewności powinieneś pozbyć się wszystkiego i mimo dodatkowego nakładu pracy zacząć przygotowania od nowa.

Czy kombucha rzeczywiście sprzyja zdrowiu?

Mówi się, że kombucha ma różne pozytywne skutki dla zdrowia. W związku z tym napój ten jest bardzo popularny w medycynie alternatywnej. Mówi się, że między innymi wzmacnia układ odpornościowy i pomaga w oczyszczaniu organizmu.

Jednak wiele z domniemanych skutków zdrowotnych nie zostało jeszcze udowodnionych. Obecnie dostępne są jedynie dowody naukowe na łagodne działanie przeciwbakteryjne i słabe działanie przeczyszczające kombucha. Odpowiedzialne za to są kwasy mlekowy i octowy zawarte w napoju.

Niezależnie od tego jednak, kombucha jest bez wątpienia wspaniałym napojem orzeźwiającym, którego smak zachwyca coraz więcej osób również w Niemczech.

Kup kombucha zestaw  online

Jeśli chcesz samodzielnie przygotować kombucha, z odpowiednimi przyborami nie będzie to stanowiło większego problemu. Najlepiej jest zamówić zestaw kombucha kit bezpośrednio w naszym sklepie. Szybko i niezawodnie dostarczymy zakupiony towar do domu. Dzięki temu możesz wkrótce zacząć robić kombuchę.

Wypróbuj go. Jesteśmy pewni, że będziesz się nim dobrze bawić, a przy odpowiedniej pielęgnacji będziesz mógł cieszyć się przekonującym doświadczeniem picia.