Liczba kranów lub rodzajów piwa

Sanitacja urządzeń

W dzisiejszych czasach bezpieczeństwo i higiena są priorytetami w każdej branży, w tym także w gastronomii. Właściciele lokali muszą zapewnić swoim klientom czyste i bezpieczne środowisko, a także zadbać o higienę swoich urządzeń. Dlatego też należy regularnie przeprowadzać proces sanitacji, zwłaszcza w przypadku urządzeń, które służą do serwowania napojów, takich jak nalewaki do piwa, krany, węże.

Sanitacja nalewaków do piwa

Nalewak do piwa to jedno z podstawowych urządzeń do serwowania tego napoju w barach, pubach i restauracjach. Należy pamiętać, że wewnątrz nalewaka mogą gromadzić się bakterie, grzyby i drożdże, które mogą wpłynąć na jakość podawanego piwa oraz zdrowie konsumentów. Dlatego też regularne czyszczenie i dezynfekcja nalewaka są niezbędne.

Jak przeprowadzić proces sanitacji nalewaka do piwa?

 • Rozkręć nalewak i wymontuj wszystkie części.
 • Wymieszaj wodę z detergentem i wlej do wnętrza nalewaka.
 • Odczekaj kilka minut, a następnie przepłucz wszystkie części wodą.
 • Wymieszaj wodę z płynem dezynfekującym i wlej do nalewaka.
 • Odczekaj około 15 minut, a następnie przepłucz wszystkie części wodą.
 • Złoż nalewak i gotowe!

Sanitacja kranów

Kran to element, przez który przepływa piwo do kufli lub szklanek. Wewnątrz kranu również mogą gromadzić się bakterie, dlatego należy regularnie przeprowadzać proces sanitacji.

Jak przeprowadzić proces sanitacji kranu?

 • Odkręć kran z przewodu napowietrzającego.
 • Włóż wężyczkę do wewnętrznej części kranu.
 • Wlej do wężyczki płyn dezynfekujący i przepłucz kran.
 • Odczekaj kilka minut, a następnie przepłucz kran wodą.
 • Zamontuj kran z powrotem do przewodu napowietrzającego.

Sanitacja węży

Węże są elementem, który łączy kran z nalewakiem do piwa. Wewnątrz węży również mogą gromadzić się bakterie, dlatego należy regularnie przeprowadzać proces sanitacji.

Jak czyścić nalewak?

Czy to w ogródku piwnym, czy na prywatnym przyjęciu - nie ma chyba nic lepszego niż smak świeżo nalanego piwa. Jednak, aby cieszyć się piwem bez żadnych zastrzeżeń, konieczne jest regularne czyszczenie systemu kranowego.

W przeciwnym razie doznania smakowe ulegają pogorszeniu, a piwo może nawet zostać skażone patogenami. Jak prawidłowo czyścić system kranowy, wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Kiedy konieczne jest czyszczenie systemu dozującego?

Przez długi czas obowiązywała zasada, że systemy wydawania piwa muszą być czyszczone co najmniej raz na dwa tygodnie. Zmieniło się to jednak wraz ze zniesieniem w 2005 r. rozporządzenia w sprawie urządzeń do wydawania napojów. Od tego czasu odpowiedzialność za bezpieczną eksploatację systemu dozowania spoczywa wyłącznie na operatorze.

Jest to szczególnie ważne w sektorze gastronomicznym, gdzie higiena jest oczywiście szczególnie istotna. Oczywiście również prywatnie używane systemy dozowania muszą być regularnie czyszczone. Dzięki przemyślanej konstrukcji, większość modeli można czyścić bez większych problemów.

Idealnie byłoby, gdyby węże do piwa, ociekacz i kran były czyszczone po każdym użyciu dystrybutora. Jeśli beczka ma pozostać podłączona, wystarczy również wyczyścić gorącą wodą tylko ociekacz i wylewkę.

Czyszczenie nowego systemu nalewania przed pierwszym użyciem

W nowym systemie dozowania mogą znajdować się jeszcze różne pozostałości z produkcji, takie jak wióry, olej lub plastyfikatory w liniach produkcyjnych tworzyw sztucznych. W celu ich całkowitego usunięcia, przed pierwszym uruchomieniem należy przeprowadzić podstawowe chemiczno-mechaniczne czyszczenie systemu wydawania piwa.

Do tego celu potrzebna jest specjalna beczka do czyszczenia, odpowiedni środek czyszczący, a także różne pomoce, takie jak gąbki do czyszczenia. Zalecamy, aby bezpośrednio przy zakupie nalewaka do piwa zamówić odpowiedni zestaw do czyszczenia oraz wszystkie inne niezbędne przybory do podstawowego czyszczenia.

Czyszczenie przed pierwszym uruchomieniem odbywa się w dwóch etapach. Najpierw należy podłączyć dozownik do sieci wodociągowej wraz z zestawem czyszczącym i odkręcić kran. Czysta woda z kranu wypycha z systemu największe zanieczyszczenia.

Następnym krokiem jest chemiczne czyszczenie dozownika za pomocą środka czyszczącego. W tym celu należy wlać środek czyszczący do przewidzianego w tym celu pojemnika i dodać wcześniej przycięte gąbki czyszczące.

Teraz roztwór czyszczący może być używany razem z gąbkami i usuwać ostatnie zanieczyszczenia na swojej drodze przez rury. Na koniec należy dokładnie wypłukać urządzenie czystą wodą, aby nie pozostały żadne pozostałości środka czyszczącego.

W przypadku nalewaka do piwa do użytku prywatnego zazwyczaj wystarczy wylać pierwsze piwo podczas rozruchu. Jeśli model wymaga gruntownego czyszczenia podstawowego, jest to zwykle odnotowane w instrukcji obsługi urządzenia.

Czyszczenie nalewaka po dłuższej przerwie

Jeśli nalewak do piwa nie jest używany przez dłuższy czas, mogą się w nim gromadzić zanieczyszczenia. Dlatego ważne jest, aby przed ponownym uruchomieniem wyczyścić i usunąć te osady z systemu nalewania piwa.

W sektorze profesjonalnym stosuje się w tym celu opisany proces czyszczenia chemiczno-mechanicznego. W przypadku mniejszych instalacji do wydawania piwa do użytku prywatnego wystarczy jednak wyczyścić kran i węże do piwa gorącą wodą.

Czyszczenie i dezynfekcja nalewaków do piwa

Istnieją różne metody, które mogą być stosowane do czyszczenia systemu nalewania piwa. Urządzenia mogą być czyszczone po prostu wodą, mechanicznie lub chemicznie.

Łatwe czyszczenie wodą z kranu

Po wypiciu ostatniego piwa, system należy wyczyścić gorącą wodą. W tym celu należy usunąć przewody piwne, kran oraz ociekacz. Poszczególne części dokładnie wypłukać gorącą wodą. Upewnij się, że węże są całkowicie wolne od piany piwnej.

Jeśli elementy nalewaka do piwa nadają się do mycia w zmywarce, można je tam ponownie umyć.

Należy pamiętać, że czyszczenie gorącą wodą usuwa tylko normalne pozostałości i zanieczyszczenia. Czysta woda nie wystarczy jednak do usunięcia wszelkich mikroorganizmów, które mogą być w niej obecne.

Mechaniczne czyszczenie nalewaka do piwa

Z czasem w przewodach nalewaka do piwa mogą gromadzić się niehigieniczne osady. W sektorze prywatnym jest to często spotykane, ponieważ nalewaki do piwa są zazwyczaj używane nieregularnie.

W celu usunięcia uporczywych zanieczyszczeń, system po użyciu należy nie tylko spłukać gorącą wodą, ale również poddać czyszczeniu mechanicznemu.

Ta procedura czyszczenia obejmuje użycie małych gąbek czyszczących, które są przeciskane przez rury wraz z czystą wodą. Zazwyczaj w tym celu należy podłączyć do systemu specjalną beczkę czyszczącą.

Istnieją jednak również systemy, w których czyszczenie mechaniczne jest możliwe bezpośrednio przez przyłącze wody. W tym przypadku gąbki czyszczące trafiają bezpośrednio do linii.

Niezależnie od metody, mechaniczne tarcie gąbek zapewnia, że nawet uporczywe zanieczyszczenia mogą zostać skutecznie usunięte. Zanim jednak poddasz Twój kran czyszczeniu mechanicznemu, upewnij się, że Twój model jest do tego przystosowany.

Czyszczenie chemiczne kranu

Czyszczenie chemiczne może być stosowane do usuwania nie tylko osadów, ale także bakterii z dozownika. Jest to szczególnie przydatne, gdy urządzenie nie było używane przez dłuższy okres czasu.

Czyszczenie chemiczne dozownika można porównać do czyszczenia ekspresu do kawy. Stosowany jest specjalny środek czyszczący, który w określonej dawce jest wprowadzany do naczynia czyszczącego.

Jest on teraz podłączony do nalewaka i płyn jest pompowany przez rury. Zazwyczaj konieczne jest pozostawienie środka czyszczącego na jakiś czas do wchłonięcia. Następnie system jest dokładnie płukany czystą wodą. Aby upewnić się, że w przewodach nie ma pozostałości środka czyszczącego, warto sprawdzić wartość pH.

Chemiczno-mechaniczne czyszczenie nalewaków

W czyszczeniu chemiczno-mechanicznym środki czyszczące i gąbki są łączone. Są one dodawane razem do stożka czyszczącego, a następnie przepompowywane przez system. W razie potrzeby proces ten można powtórzyć. Podobnie jak w przypadku czyszczenia chemicznego, bardzo ważne jest, aby po zakończeniu czyszczenia dokładnie wypłukać urządzenie czystą wodą.

Który proces czyszczenia jest właściwy?

To, która metoda jest odpowiednia do czyszczenia nalewaka do piwa, zależy głównie od konkretnego modelu.

Wiele mniejszych urządzeń do użytku prywatnego posiada specjalny program czyszczący, za pomocą którego można łatwo usunąć duże zanieczyszczenia, tak że płukanie gorącą wodą po wydaniu jest zazwyczaj wystarczające.

Czy trzeba i czy można czyścić mechanicznie lub chemicznie urządzenie, można dowiedzieć się w instrukcji obsługi lub bezpośrednio u producenta.

Sanitacja urządzeń jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa i higieny w barach, pubach i restauracjach. Regularne czyszczenie i dezynfekcja urządzeń takich jak nalewaki do piwa, krany, węże czy gąbki do czyszczenia pomaga zapobiec rozwojowi bakterii i drobnoustrojów, co wpływa na jakość podawanych napojów oraz zdrowie konsumentów. Warto pamiętać o regularnym przeprowadzaniu procesów sanitacji oraz o stosowaniu odpowiednich środków dezynfekujących, aby utrzymać najwyższy poziom higieny w swoim lokalu.