Cantinette per vino

Chłodziarki do wina dla doskonałej przyjemności z wina

Aby wino nie straciło swojego aromatu należy je odpowiednio przechowywać. Zwykle nie wystarczy po prostu włożyć wina do piwnicy. Zamiast tego należy użyć chłodziarki do wina.

W zależności od modelu, w lodówkach do wina są różne strefy przechowywania, dzięki czemu zarówno czerwone, jak i białe wino można przechowywać w idealnej temperaturze.

W naszym sklepie internetowym znajdziesz szeroki wybór chłodziarek do wina, w których możesz przechowywać swoje doskonałe wina. Nasze wysokiej jakości szafki na wino są odpowiednie nie tylko dla restauratorów, ale także dla wymagających, prywatnych miłośników wina.

Dlaczego chłodziarka do wina to dobry wybór?

Przechowywanie w mieszkaniu lub w piwnicy zwykle nie jest dobrym wyborem ze względu na często występujące tam wahania temperatury, które mogą bardzo łatwo wpłynąć na jakość wina.

Ponadto różne wina mają bardzo różne wymagania dotyczące przechowywania i temperatury. Podczas gdy czerwone wino wymaga nieco wyższych temperatur, białe powinno być przechowywane w stosunkowo chłodnych temperaturach.

Jednak dzięki chłodziarce na wino można optymalnie spełnić wymagania różnych win. Modele z różnymi temperaturami pozwalają nawet na doskonałe temperowanie czerwonego i białego, a nawet różowego i szampana w tym samym czasie.

Różne rodzaje chłodziarek do wina

Zewnętrzna strona chłodziarki do wina jest podobna do tradycyjnej lodówki. Jednak w większości przypadków lodówki na wino są wyposażone w szklane drzwi, dzięki czemu przechowywane w nich butelki wina są zawsze widoczne.

Chłodziarki do wina są dostępne w różnych rozmiarach. Liczba butelek wina, które można w nich przechowywać odpowiednio się różni. Poza tym chłodziarki na wino są często wyposażone w kilka stref temperaturowych. Taki model jest szczególnie przydatny, gdy różne rodzaje wina, a może nawet szampan lub wino musujące mają być przechowywane w tej samej chłodziarce.

Większość chłodziarek do wina ma szklane drzwi, a ich panele boczne mogą być wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu. Aby chronić wino podczas przechowywania często chłodziarki na wino mają filtr UV ze względu na szklany przód.

Różnice między chłodziarkami z regulacją temperatury a chłodziarkami do przechowywania wina

Różnice między różnymi chłodziarkami do wina są dość duże. Oprócz chłodziarek z kilkoma strefami temperatur istnieją również tzw. komory klimatyczne na wino. Mają tylko jedną strefę temperatur.

Chłodziarka na wino jest zwykle tańsza. Nie ma jednak możliwości przechowywania w nim kilku rodzajów wina jednocześnie. Jeśli i tak nie jest to planowane, chłodziarka na wino jest opłacalnym rozwiązaniem do prawidłowego przechowywania wina.

Chłodziarki do wina mogą również mieć kilka stref temperatur. W takim modelu można np. jednocześnie przechowywać wino czerwone i białe. Chłodziarki do przechowywania wina są dostępne jako modele podstawowe z dwiema strefami temperatur. Ponadto istnieją jednak również modele nieco droższe, w których dostępne są trzy lub więcej stref temperatur. Niezależnie od tego temperaturę każdej strefy w chłodziarce na wino można regulować osobno.

Odpowiednia temperatura jest kluczowa podczas przechowywania wina

Podczas przechowywania wina niezbędna jest odpowiednia temperatura. Ponieważ zapewnia, że ​​szlachetna kropla na stałe zachowuje swój aromat i umożliwia doskonałą radość z wina.

Zarówno w domu, jak i w normalnej piwnicy nie da się uniknąć wahań temperatury, a sklepiona piwnica, w której można przechowywać wino jest prawdopodobnie dostępna tylko dla bardzo niewielu osób.

Z kolei chłodziarka do wina zapewnia stałą temperaturę podczas przechowywania wina. Jest ona ustawiana na prawidłową temperaturę w zależności od rodzaju wina, a system chłodzenia zapewnia stałe trzymanie.

Ponieważ wymiary lodówki na wino nie odbiegają od wymiarów zwykłej lodówki, można ją bez problemu ustawić w piwnicy lub w kuchni, bez konieczności posiadania wyjątkowo dużej przestrzeni.

Nawiasem mówiąc, wilgotność jest również ważnym czynnikiem podczas przechowywania wina. Chłodziarka do wina zapewnia, że ​​zawsze ma ono odpowiednią wartość podczas przechowywania wina.

Na jaką temperaturę ustawić lodówkę do wina?

Temperatura, na jaką należy ustawić chłodziarkę do wina, zależy od przechowywanych w niej napojów. Jeśli wino czerwone i białe ma być przechowywane w komorze przez dłuższy czas, zaleca się temperaturę od 10 do 12 ° C.

Prawidłowa temperatura picia białego wytrawnego wina wynosi zwykle około 9 do 11 ° C. W przypadku bardzo słodkich win białych wskazane jest wybieranie nieco wyższej temperatury do picia. Jednak dla optymalnej przyjemności wina nie powinna przekraczać 14 ° C.

Aby wino czerwone mogło w pełni rozwinąć swój aromat należy się nim delektować w temperaturze między 16 a 18 ° C. Jeśli w szafie termostatycznej ustawiona jest temperatura 12 ° C, czerwone wino należy wyjąć w odpowiednim czasie, aby mogło osiągnąć odpowiednią temperaturę. Ponieważ czerwone wino przed wypiciem musi trochę pooddychać nie jest to szczególnie duży problem.

Jeśli jest to szczególnie owocowe czerwone wino może się zdarzyć, że jego aromat nabierze własnego charakteru w maksymalnej temperaturze 14 ° C i dlatego wino nie powinno się zbyt długo nagrzewać.

Szampan i wino musujące najlepiej smakują, gdy ich temperatura wynosi około 7 ° C. Jeśli są przechowywane w lodówce do wina potrzebują własnej strefy temperaturowej. Jeśli to nie jest dostępne, przed wypiciem należy je ponownie schłodzić.

Przechowujesz butelki wina w pozycji leżącej lub stojącej?

Oprócz odpowiedniej wilgotności i odpowiedniej temperatury przy przechowywaniu wina zawsze pojawia się pytanie, czy butelki powinny być przechowywane w pionie, czy w poziomie.

W przypadku butelek wina z klasycznym korkiem generalnie zaleca się przechowywanie ich w pozycji leżącej. W przeciwnym razie korek może z czasem wyschnąć. Dzieje się tak jednak tylko wtedy, gdy wino jest przechowywane przez długi czas. Jeśli ma być wypite w ciągu dwóch lat przechowywanie w pozycji stojącej, pomimo korka, zwykle nie stanowi problemu.

Z kolei w przypadku butelek wina z plastikowym korkiem lub zakrętką nie ma znaczenia, w jakiej pozycji są przechowywane. Dzięki temu można je przechowywać w pozycji pionowej, nawet jeśli są przechowywane przez dłuższy czas.

Co jest ważne przy zakupie lodówki na wino?

Kupując lodówkę do wina należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Przede wszystkim ważne jest, ile różnych odmian powinno być przechowywanych w szafce na wino.

Jeśli chodzi tylko o jedną odmianę lub jeśli wszystkie wina mają być utrzymywane w tej samej temperaturze wystarczy kupić prostą chłodziarkę na wino.

Z drugiej strony, jeśli wina czerwone i białe oraz być może wino musujące mają być przechowywane w lodówce w tym samym czasie zaleca się zakup szafki na wino z regulacją temperatury i kilkoma strefami temperatur.

Jak duża powinna być szafka na wino?

Oprócz wyposażenia technicznego należy oczywiście wziąć pod uwagę wielkość odpowiedniej lodówki do wina. Pod tym względem decydująca jest liczba butelek, które można jednocześnie przechowywać w lodówce na wino, podczas gdy użyteczna pojemność w litrach odgrywa podrzędną rolę.

W naszym sklepie internetowym znajdziesz na przykład chłodziarki do wina, w których jednorazowo można przechowywać do 65 butelek. W ten sposób masz wystarczająco dużo miejsca, aby być dobrze przygotowanym na dużą liczbę gości i być w stanie przechowywać wystarczającą ilość doskonale schłodzonego wina.

Niezależnie od tego, oczywiście ważne jest, aby wcześniej upewnić się, że masz wystarczająco dużo miejsca na wybraną chłodziarkę do wina. W końcu duża lodówka na wino nie przyda się, jeśli nie masz na nią miejsca.

Ile prądu zużywa lodówka na wino?

W czasach stale rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, kupując lodówkę do wina należy oczywiście zwracać uwagę na zużycie energii elektrycznej. W końcu chłodziarka do wina jest w ciągłym użyciu i działa 24 godziny na dobę, 365 dni w roku.

Informacji na ten temat dostarcza tak zwana etykieta energetyczna, która od pewnego czasu jest nawet wymagana prawnie dla urządzeń elektrycznych. Oprócz oznaczenia modelu i nazwy producenta nadrukowana jest na nim klasa efektywności energetycznej odpowiedniej lodówki do wina.

Najbardziej ekonomiczne urządzenia mają teraz klasę efektywności energetycznej A +++, co może oznaczać znacznie niższe zużycie w porównaniu do modeli z klasą efektywności energetycznej A +.

Etykieta zawiera również informacje o rocznym zużyciu energii w kilowatogodzinach, poziomie hałasu w decybelach i maksymalnej liczbie butelek, które można umieścić w chłodziarce na wino. Etykieta energetyczna nie tylko informuje o spodziewanym zużyciu energii, ale także zawiera dodatkowe pomocne informacje, które pomogą Ci wybrać odpowiednią lodówkę do wina.

Chłodziarki do wina z różnym wyposażeniem

Nie wszystkie chłodziarki do wina są sobie równe. Poszczególne modele mogą czasami znacznie się od siebie różnić. Dotyczy to zarówno ich ceny, jak i funkcji.

Tak zwane szafy klimatyczne na wino to najprostsza forma lodówki na wino, natomiast lodówki z regulacją temperatury na wino oferują dodatkowe możliwości przechowywania wina dzięki kilku niezależnym strefom temperaturowym.

Dodatkowo chłodziarkę na wino można wyposażyć w różną liczbę półek. Jest to również możliwa różnica w wyposażeniu, która może odgrywać rolę w późniejszym użytkowaniu.

Oprócz wspomnianego podstawowego wyposażenia, niektóre chłodziarki do wina oferują również różne funkcje zwiększające komfort i bezpieczeństwo. Szczególnie praktyczny jest na przykład zintegrowany wyświetlacz temperatury, za pomocą którego można wygodnie i precyzyjnie regulować temperaturę w różnych strefach w lodówce na wino.

Ponadto niektóre chłodziarki do wina są również wyposażone w zabezpieczenie przed dziećmi lub zamek. To ostatnie jest szczególnie przydatne, gdy szczególnie drogie wina są przechowywane w chłodziarce na wino.

Chłodziarki na wino z wysuwanymi półkami

Istnieją chłodziarki na wino, w których półki przeznaczone do przechowywania butelek można wysunąć. Może to okazać się zaletą przy większej liczbie butelek.

Jednocześnie jednak zmniejsza to również przestrzeń dostępną w lodówce na wino. W niektórych okolicznościach, pomimo niepraktycznej obsługi, sensowne może być preferowanie lodówki z regulowaną temperaturą ze stałymi półkami.

Ile kosztuje chłodziarka do wina?

Jeśli cenisz sobie nieskazitelną przyjemność z wina lub nawet serwujesz wyśmienite wina w Twoim lokalu gastronomicznym lodówka na wino jest zdecydowanie opłacalnym zakupem.

Podobnie jak w przypadku innych urządzeń elektrycznych, istnieją również modele chłodziarek do wina w bardzo różnych przedziałach cenowych. Szczególnie niedrogie kompaktowe urządzenia są dostępne za niewiele ponad 100 euro.

Jednak za wysokiej jakości chłodziarkę na wino należy wydać nawet kilkaset euro. W takim przypadku możesz jednak polegać również na tym, że wybrana przez Ciebie chłodziarka do wina może wyróżniać się dobrą jakością i odpowiednio długą żywotnością.

Podłączanie chodziarki na wino

Uruchomienie chłodziarki do wina nie jest zbyt dużym wyzwaniem, w końcu wystarczy podłączyć urządzenie do zasilania, tak jak w przypadku lodówki, i ustawić odpowiednią temperaturę.

Aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości od ściany. Zwykle wystarcza do tego około dziesięciu centymetrów. Jednak ze względów bezpieczeństwa należy zawsze brać pod uwagę informacje producenta.

Jeśli masz tylko ograniczoną przestrzeń, możesz w razie potrzeby zdecydować się na model do zabudowy. Taką chłodziarkę na wino można zwykle bardzo dobrze zintegrować z istniejącą szafką kuchenną. W takim przypadku musisz oczywiście zaakceptować trochę więcej wysiłku w porównaniu z konfiguracją urządzenia wolnostojącego.

Poza tym przy wyborze lokalizacji należy wziąć pod uwagę hałas, jaki powoduje lodówka na wino. Nawet jeśli poziom hałasu jest utrzymywany w określonych granicach przechowywana w salonie lub gabinecie może być na dłuższą metę uciążliwa.

W takim przypadku warto wybrać model, który jest tak cichy, jak to tylko możliwe. Z drugiej strony, jeśli chłodziarka do wina ma być ustawiona w piwnicy lub w kuchni, poziom hałasu nie ma oczywiście znaczenia.

Prawidłowe czyszczenie chłodziarki do wina

Szczególnie w placówkach gastronomicznych bardzo ważne jest zapewnienie doskonałej higieny. Ale nawet w sektorze prywatnym żywność i zanieczyszczenie nie są oczywiście zalecaną kombinacją.

Dlatego też lodówki na wino również powinny być regularnie czyszczone. Pomaga to przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się zarazków i bakterii oraz zapobiega nieprzyjemnym zapachom w chłodziarce na wino.

Aby wyczyścić chłodziarkę do wina należy przede wszystkim wyjąć z niej wszystkie butelki wina. Do czyszczenia wnętrza szafki na wino wystarczy wilgotna ściereczka i łagodny detergent.

Wyczyszczone powierzchnie muszą zostać wysuszone zanim butelki, które zostały wcześniej wyjęte,będą mogły zostać ponownie umieszczone w chłodziarce na wino.

Aby zapewnić długotrwałą funkcjonalność chłodziarki na wino, a tym samym niezakłócone chłodzenie przechowywanych butelek na wino, szczeliny wentylacyjne powinny być również od czasu do czasu oczyszczane z kurzu. Zapewnia to nie tylko utrzymanie odpowiedniej temperatury wina, ale także pomaga zagwarantować, że pobór mocy przez lodówkę na wino nie wzrośnie niepotrzebnie.

Chłodziarka do wina ma wiele zalet

Korzystanie z chłodziarki do wina ma wiele zalet. Zakup jest zatem polecany nie tylko restauratorom, ale także osobom prywatnym, które lubią napić się dobrego wina.

Korzystanie z lodówki do wino ma następujące zalety:

● Butelki wina można bezpiecznie przechowywać w stałej temperaturze.

● Optymalne warunki przechowywania zapewniają długi okres trwałości i doskonały smak wina.

● Chłodziarki do wina nie zajmują dużo miejsca i często można je łatwo ustawić w normalnej kuchni.

● W zależności od modelu różne strefy temperatur mogą być stosowane dla różnych rodzajów wina.

● Obsługa lodówki do wina nie wymaga znacznych nakładów czasu.

Kup wysokiej jakości chłodziarki do wina online

W naszym sklepie internetowym znajdziesz szeroki wybór wysokiej jakości chłodziarek do wina. Oferowane przez nas modele przekonują dobrym wyposażeniem i sprawdzoną jakością znanych producentów.

Kup wygodnie przez Internet wybraną chłodziarkę na wino. Szybko i niezawodnie dostarczamy Twoje zamówienie, abyś mógł wkrótce zacząć korzystać z nowej chłodziarki do wina i nic nie stoi na przeszkodzie, aby cieszyć się doskonałym winem.