Kompresor powietrza

Kompresor powietrza - nalewanie piwa za pomocą sprężonego powietrza zamiast CO2

Kompresory powietrza są dostępne w wielu różnych wersjach. Są one wykorzystywane do bardzo różnych celów. Należą do nich m.in. systemy nalewania piwa, które mogą być również częściowo zasilane sprężonym powietrzem z kompresora zamiast zwykle stosowanej butli CO2.

Jeśli są Państwo zainteresowani tym rodzajem nalewania piwa, w naszym sklepie internetowym znajdą Państwo odpowiednie kompresory powietrza, jak również odpowiednie krany i pasujące do nich akcesoria.

Najważniejsze fakty o nalewakach z kompresorem:

  • • Za pomocą kompresora do systemu podczas nalewania doprowadzane jest sprężone powietrze, aby uzyskać wymagane ciśnienie nalewania.
  • • Systemy nalewania używające kompresora powietrza są możliwą alternatywą dla zwykle stosowanego nalewania za pomocą CO2.
  • • Aby uniknąć wypadków, konieczne jest fachowe podłączenie i obsługa sprężarki.
  • • W naszym sklepie można kupić odpowiednie kompresory do systemów nalewania piwa oraz akcesoria, takie jak węże do sprężonego powietrza.
  • • Kompresory powietrza nadają się w zależności od konstrukcji również do systemów o wydajności do 140 litrów na godzinę.

Funkcjonalność kompresora

Kompresor posiada zbiornik sprężonego powietrza, w którym przechowywane jest sprężone powietrze. W razie potrzeby można je uwolnić i wykorzystać np. do obsługi narzędzi lub do pompowania opon samochodowych.

Kompresory powietrza są zazwyczaj napędzane silnikiem elektrycznym. Oprócz tego istnieją również modele wymagające siły mięśni, które są obsługiwane np. za pomocą pedału nożnego.

Zastosowania kompresora

Kompresory, lub sprężarki, znajdują zastosowanie w wielu różnych dziedzinach. Należą do nich warsztaty, place budowy i sprzątanie.

Kompresory w warsztacie

Powszechnie wiadomo, że opony samochodowe pompuje się za pomocą kompresora. W zależności od modelu, żądane ciśnienie powietrza może być ustawione z wyprzedzeniem lub pompowanie musi być zatrzymane ręcznie, gdy tylko na wyświetlaczu kompresora pojawi się odpowiednie ciśnienie.

Oprócz tego kompresory mogą być również stosowane w warsztatach samochodowych przy wymianie opon, gdzie umożliwiają oszczędność czasu przy odkręcaniu i dokręcaniu nakrętek kół, a nawet przy nakładaniu farby podczas lakierowania.

Kompresory na placach budowy

Oprócz warsztatów, sprężarki powietrza są również stosowane na budowach. Tam na przykład mogą one ułatwić pracę w pneumatycznych wbijarkach i gwoździarkach lub mogą być stosowane w pneumatycznym młotku dłutowym, na przykład do usuwania starych tynków ze ścian.

Kompresory do czyszczenia

Myjki wysokociśnieniowe mogą znacznie ułatwić prace porządkowe, zwłaszcza na zewnątrz. Urządzenia pracujące pod ciśnieniem powietrza umożliwiają np. usuwanie zanieczyszczeń z posadzek tarasowych bez większego wysiłku. Poza tym, myjki wysokociśnieniowe są przydatnym narzędziem podczas mycia samochodów, aby usunąć i spłukać brud. Jeśli sprężone powietrze jest używane w formie piaskarki, kompresor może być nawet używany do usuwania rdzy i farby.

Ważne dane dotyczące kompresorów powietrza

Kompresory powietrza są dostępne w różnych wersjach i o różnej mocy. Istotne dane liczbowe, które dostarczają informacji na temat wydajności, to pojemność zbiornika ciśnieniowego oraz pojemność komory ssawnej i tłocznej.

Pojemność zbiornika ciśnieniowego

Im większy zbiornik ciśnieniowy kompresora, tym więcej sprężonego powietrza można w nim zmagazynować i dostarczyć bez włączania kompresora. Ponadto, im większy zbiornik ciśnieniowy, tym większa jest wydajność tłoczenia. Szczególnie w przypadku stacjonarnej eksploatacji narzędzi zbiornik ciśnieniowy powinien mieć możliwie dużą pojemność, podczas gdy mniejsze sprężarki powietrza są oczywiście bardziej odpowiednie do zastosowań mobilnych.

Wydajność ssawna kompresora powietrza

Wydajność ssawna wskazuje, ile litrów powietrza dany kompresor może zassać i skompresować w ciągu jednej minuty. Jeśli jest to sprężarka tłokowa, wydajność ssawna jest większa niż wydajność wylotowa. Dlatego przy zakupie sprężarki należy pamiętać, że na podstawie podanej wydajności ssawnej nie można wyciągać bezpośrednich wniosków o rzeczywistej wydajności sprężarki. Dlatego wartość tę należy traktować jedynie jako wskazówkę.

Moc wyjściowa kompresora

Moc wyjściowa wskazuje, jak wysoka jest rzeczywista moc sprężarki. Decyduje to o tym, czy dane urządzenie nadaje się do planowanego zastosowania, czy wystarczy słabszy model, czy też konieczna jest mocniejszy kompresor powietrza.

W idealnym przypadku moc wyjściowa powinna być o około 30 procent wyższa od mocy rzeczywiście wymaganej, aby sprężarka powietrza nie musiała pracować przez cały czas na pełnym obciążeniu.

Ciśnienie powietrza kompresora

Kolejną istotną wielkością, która odgrywa rolę w odniesieniu do wydajności sprężarki, jest ciśnienie powietrza, które może ona wytworzyć. Ciśnienie powietrza podawane jest w barach. W zależności od urządzenia, często spotykane są wartości do 10 barów. Niektóre sprężarki mogą jednak wytwarzać jeszcze wyższe ciśnienie powietrza.

Nalewaki z kompresorem

Podczas fermentacji wytwarzany jest dwutlenek węgla (CO2). Przyczynia się to w decydującym stopniu do smaku piwa. CO2 zapewnia jednak również, że w beczce z piwem panuje ciśnienie. Aby zapobiec wydostawaniu się dwutlenku węgla i umożliwić bezproblemowe nalewanie wymagane jest pewne przeciwciśnienie.

W większości przypadków jest ono wytwarzane z CO2. W tym celu do dystrybutora piwa podłączana jest butla CO2. Reduktor ciśnienia zapewnia, że ciśnienie może być dostosowane do poziomu wymaganego do nalewania. W przypadku niektórych rodzajów piwa, takich jak Guinness, zamiast czystego CO2 stosuje się gaz mieszany.

Inną możliwością są systemy kranowe, które są obsługiwane przez kompresor. W tym przypadku do zapewnienia niezbędnego ciśnienia roboczego zamiast CO2 stosuje się sprężone powietrze.

W sprężarce powietrza przeznaczonej do systemów nalewania ciśnienie można z reguły regulować bezstopniowo, tak aby zapewnić jak najdokładniejsze dopasowanie do danego systemu i umożliwić nalewanie piwa z kranu zgodnie z życzeniem.

Co jest ważne przy zakupie kompresora powietrza?

Jeśli chcesz kupić kompresor powietrza, ważne jest oczywiście, abyś wybrał model, który jest rzeczywiście odpowiedni do zamierzonego zastosowania. Ponieważ w zależności od tego, do czego potrzebna jest sprężarka, ważne mogą być zupełnie inne rzeczy.

Sprężarka, która ma być używana w warsztacie samochodowym musi spełniać inne wymagania niż model, który jest przeznaczony tylko do okazjonalnego użytku prywatnego lub który, na przykład, ma zapewnić niezbędne ciśnienie w kranie nalewaka do piwa.

Zanim zdecydujemy się na kompresor powietrza, należy więc zastanowić się, do czego będzie on wykorzystywany i jakie wymagania musi spełniać.

Jeśli szukasz urządzenia do nalewania bez CO2, znajdziesz w naszym asortymencie odpowiednie minisprężarki, które są specjalnie wykonane do tego celu i mimo swoich niewielkich rozmiarów mogą zaimponować zadziwiająco wysoką wydajnością. W zależności od urządzenia, takikompresor powietrza może być używany do nalewania 40 lub nawet 140 litrów piwa na godzinę.

Dzięki temu mają Państwo wybór i mogą zdecydować się na kompresor, który spełni Państwa wymagania w zakresie wymaganej wydajności tłoczenia. Także restauratorzy, którzy regularnie muszą obsługiwać większą liczbę gości, mają możliwość skorzystania z systemu kranowego z kompresorem i zaopatrywania gości w piwo beczkowe bez CO2.

Bezpieczna obsługa kompresora powietrza

Podczas użytkowania kompresora należy oczywiście zapewnić bezpieczeństwo użycia. Oznacza to między innymi, że sprężarkę należy podłączać wyłącznie za pomocą odpowiednich adapterów i węży.

W przeciwnym razie szybko może dojść do uszkodzeń, a w najgorszym wypadku nawet do obrażeń osób znajdujących się w pobliżu.

Zakup kompresora powietrza

Jeśli chcesz obsługiwać Twój system kranowy za pomocą sprężarki, jesteś we właściwym miejscu. W naszym sklepie internetowym znajdziecie odpowiednie kompresory powietrza i pasujące do nich akcesoria, takie jak węże do sprężonego powietrza i adaptery.

Kompresor powietrza można kupić wygodnie online, pojedynczo lub razem z systemem nalewania, który nadaje się do pracy ze sprężonym powietrzem. Twoje zamówienie dostarczymy szybko i niezawodnie pod wskazany adres, abyś mógł szybko cieszyć się Twoim kompresorem.