Kran z wodą: wysokiej jakości armatura do kuchni i łazienki

Czy to kuchnia, czy łazienka - kranów nie powinno zabraknąć w żadnym budynku. Są one dostępne w niezliczonych kształtach i wzorach, dzięki czemu praktycznie dla wszystkich wymagań dostępny jest odpowiedni model.

Jeśli potrzebujesz nowego kranu, najlepiej zapoznaj się z naszą ofertą. Znajdziesz tam wysokiej jakości krany, które możesz wygodnie kupić online i zlecić ich dostawę.

Najważniejsze fakty dotyczące kranu w skrócie

 • Kurek z zimną wodą ma tylko jedno przyłącze, którym jest podłączony do rury zimnej wody instalacji domowej.
 • Kran, który może być używany do mieszania ciepłej i zimnej wody nazywany jest baterią.
 • Przed zakupem należy sprawdzić m.in. czy potrzebny jest kurek wysokociśnieniowy czy niskociśnieniowy.
 • Baterie kuchenne dostępne są również w wersji ze zintegrowanym spryskiwaczem do naczyń, jeśli jest taka potrzeba.
 • W łazience baterie stosuje się nie tylko przy umywalkach, ale także przy prysznicach, wannach i bidetach.
 • Bateria jednouchwytowa posiada tylko element obsługowy do regulacji ilości i temperatury wody.
 • W naszym sklepie internetowym można kupić wysokiej jakości krany w różnych wzorach.

Co to jest kran z wodą?

Kran to armatura wylotowa, za pomocą której można regulować ilość wypływającej wody. Kurki wodne są wykorzystywane do różnych celów, dlatego też ich przepływ w niektórych przypadkach znacznie się różni.

Poza tym krany występują w bardzo różnych kształtach, rozmiarach i wariantach wyposażenia. W zależności od indywidualnych wymagań i warunków lokalnych można wybierać na przykład pomiędzy tzw. bateriami do wody zimnej, bateriami jednouchwytowymi, bateriami dwuuchwytowymi, a także bateriami wyposażonymi w czujnik lub elastyczną wylewkę do naczyń.

Ponadto podczas poszukiwania nowego kranu nieuchronnie natkną się Państwo na pojęcia kranu wysokociśnieniowego i niskociśnieniowego. W dalszej części tej strony wyjaśniamy, który wariant jest właściwy przy zakupie kranu.

Kran do zimnej wody

Gorąca woda z kranu nie zawsze jest bezwzględnie konieczna. Czasami zimna woda jest całkowicie wystarczająca lub nie ma możliwości zapewnienia ciepłej wody z powodu braku centralnego zaopatrzenia w wodę w połączeniu z brakiem miejsca na bojler.

W tym przypadku można zainstalować prosty kran z zimną wodą. Taki model ma tylko jeden punkt przyłączeniowy, gdzie podłącza się go do przyłącza wody w ścianie za pomocą węża wodnego.

Instalacja takiego kranu z zimną wodą, który jest dostępny w wielu różnych wzorach do kuchni, łazienek, a nawet na zewnątrz, jest nieskomplikowana i zazwyczaj można ją wykonać bez problemów, przy zachowaniu ostrożności i odrobiny kunsztu.

Baterie mieszające: Kran z zimną i ciepłą wodą

Oprócz prostych kranów do wody zimnej, dostępne są również modele, w których z kranu można czerpać zarówno wodę zimną, jak i ciepłą. Wariant ten nazywany jest mieszaczem, ponieważ mieszanie ciepłej i zimnej wody odbywa się bezpośrednio w kranie.

Baterie mieszające są normą, przynajmniej w Niemczech. W innych krajach jednak nadal normą są osobne krany do zimnej i ciepłej wody.

Zastosowanie baterii ma tę wielką zaletę, że użytkownik może zawsze sam wybrać, jaką temperaturę wody preferuje w danym momencie i nie musi wybierać między ciepłą a zimną wodą.

Kupując kran lub baterię, można wybierać spośród niezliczonej ilości różnych modeli. Możesz kupić baterie jednouchwytowe, modele z dwoma przyciskami lub baterie z wbudowanym spryskiwaczem.

Poza tym należy rozróżnić tzw. mieszalniki wysokociśnieniowe i niskociśnieniowe. Armaturę wysokociśnieniową stosuje się zawsze wtedy, gdy budynek posiada centralny system uzdatniania wody. Można to rozpoznać przede wszystkim po tym, że w ścianie znajdują się dwa przyłącza.

Jeśli natomiast woda jest podgrzewana przez kocioł, potrzebna jest tzw. armatura niskociśnieniowa. Można to rozpoznać po tym, że na ścianie znajduje się tylko jedno przyłącze zimnej wody.

Poza tym, krany wysokociśnieniowe i niskociśnieniowe można łatwo odróżnić po liczbie przyłączy na kranie. Armatura wysokociśnieniowa posiada dwa przyłącza do węży wodnych. Z kolei kurki niskociśnieniowe mają trzy.

Bateria do kuchni

W kuchni kran jest nieodłącznym elementem zlewozmywaka. Nie ma znaczenia, czy masz zmywarkę, czy nie. Za pomocą kranu można napełniać wodą garnki, myć ręcznie naczynia lub myć owoce i warzywa w kuchni.

Kran kuchenny jest często określany jako bateria kuchenna. Istnieje duży wybór różnych wzorów, więc na pewno znajdziesz odpowiedni model dla swojego zlewu.

Jeśli potrzebujesz kranu do kuchni, dobrym pomysłem może być zakup modelu z wyciąganą lub obrotową wylewką do naczyń, w zależności od lokalnych warunków. Jest to szczególnie praktyczne, jeśli regularnie myjesz naczynia ręcznie lub chcesz umyć w zlewie warzywa, takie jak sałata.

Bateria do łazienki

Podobnie jak w kuchni, kran jest oczywiście niezbędny również w łazience. Instaluje się ją przynajmniej przy umywalce, aby bieżąca woda była zawsze dostępna do mycia rąk i zębów. Oprócz tego, wanny są zazwyczaj wyposażone w kran, dzięki czemu można łatwo wpuścić do nich gorącą wodę, aby zapewnić sobie relaksującą kąpiel.

Podobnie jak w przypadku baterii kuchennych, wybór baterii łazienkowych jest również bardzo szeroki. W zależności od tego, co jest dla Ciebie szczególnie ważne i gdzie dokładnie chcesz zamontować kran w łazience, możesz wybierać spośród szerokiej gamy rozwiązań.

Na przykład bateria umywalkowa jest dostępna zarówno jako bateria jednouchwytowa, jak i dwuuchwytowa. Oprócz tego istnieją oczywiście baterie do montażu ściennego, które są stosowane głównie do pryszniców i wanien.

Mieszarki jednodźwigniowe: praktyczne i ekonomiczne

Oprócz cech takich jak kształt, krany można również rozróżnić na podstawie ich działania. Tak zwane baterie jednouchwytowe to na przykład baterie wyposażone w jeden element obsługowy.

Element obsługowy mieszacza jednouchwytowego służy do regulacji ilości wody. Z drugiej strony, można go obracać w lewo i w prawo, aby ustawić temperaturę wody wypływającej z kranu.

Jedną z cech wyróżniających armaturę jednouchwytową jest łatwość obsługi, która wymaga użycia tylko jednej ręki. Oprócz ilości wody można również bardzo szybko i precyzyjnie regulować jej temperaturę. Okazuje się to nie tylko szczególnie praktyczne w życiu codziennym. Przyczynia się to również do tego, że zużycie wody jest generalnie niższe w przypadku baterii jednouchwytowych, ponieważ nie ma potrzeby spędzania długiego czasu na poszukiwaniu odpowiedniej mieszanki ciepłej i zimnej wody.

Baterie dwudźwigniowe: często stanowią pierwszy wybór dla restauratorów

Chociaż armatura jednouchwytowa ma niewątpliwe zalety, to jednak nadal dużą popularnością cieszy się armatura dwuuchwytowa. Szczególnie w gastronomii ten wariant kranu jest często wybierany jako pierwszy.

Jak sama nazwa wskazuje, bateria dwuuchwytowa to bateria, która posiada dwa oddzielne elementy sterujące do regulacji dopływu ciepłej i zimnej wody. Może to czasami utrudniać osiągnięcie pożądanej temperatury wody.

Krany i izolacja akustyczna

Nowoczesne baterie kuchenne i łazienkowe są wyposażone w izolację akustyczną. Oznacza to, że głośność ich pracy pozostaje do opanowania, dzięki czemu nie są one uciążliwe w codziennym życiu i nie powodują uciążliwego hałasu dla sąsiadów, na przykład nawet w przypadku instalacji w budynkach mieszkalnych.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kranu

Szukając nowego kranu, szybko zorientujesz się, że wybór różnych modeli jest ogromny. W zasadzie jest to pozytywne zjawisko. Jednocześnie jednak duży wybór sprawia, że trudno jest znaleźć odpowiedni kran, który będzie odpowiadał zarówno własnym wyobrażeniom, jak i lokalnym wymaganiom.

Aby upewnić się, że wybierzesz odpowiedni kran, jest kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że nowy kran będzie spełniał swoje zadanie zgodnie z przeznaczeniem i że po jego zamontowaniu nie wystąpią żadne niepotrzebne problemy lub nawet uszkodzenia wody.

W każdym przypadku przed zakupem kranu należy odpowiedzieć na następujące pytania:

 • Gdzie ma być zamontowany kran (w łazience czy w kuchni)?
 • Czy dostępna jest ciepła woda, czy wystarczy kran z zimną wodą?
 • Czy wymagany jest zawór wysokociśnieniowy czy niskociśnieniowy?
 • Czy nowa bateria ma być jednouchwytowa?
 • Czy potrzebne są specjalne funkcje, jak np. spryskiwacz do naczyń?

Przy zakupie kranu należy zwrócić uwagę na jakość

Oprócz wymienionych punktów, nie trzeba chyba wspominać, że przy zakupie kranu należy zwrócić uwagę na dobrą jakość produktu. W końcu gorsze materiały i słabe wykonanie nieuchronnie oznaczają, że oczekiwana żywotność Twojego nowego kranu będzie stosunkowo krótka.

W związku z tym najprawdopodobniej będziesz musiał wymienić kran wcześniej, niż gdybyś na początku wybrał model wysokiej jakości. To tylko niepotrzebnie kosztuje pieniądze i czas, co oznacza, że radość z rzekomego targowania się jest zwykle krótkotrwała.

Kup online wysokiej jakości krany

Jeśli chcesz kupić nowy kran, to trafiłeś we właściwe miejsce. W naszym sklepie znajdą Państwo duży wybór wysokiej jakości kranów do wyboru.

Zamów swój nowy kran bezpośrednio w naszym sklepie i zleć dostawę pod wskazany adres. Nie mamy wątpliwości, że będą Państwo w pełni zadowoleni z jakości produktów, korzystnych cen oraz naszego doskonałego serwisu.