Kran to armatura służąca do opróżniania zawartości z systemu z płynem, tj. rury lub pojemnika. Podczas nalewania piwa pojemnik jest beczką. Krany są często nazywane kranami do piwa. Technicznie rzecz biorąc, kurki są odcięte, ponieważ przepływ cieczy jest całkowicie otwarty lub zamknięty. Kran jest całkowicie szczelny. Posiadamy zawory tłokowe i zawory kompensacyjne. Wiele modeli jest chromowanych lub mosiężnych, niektóre są również pozłacane i dlatego są prawdziwą atrakcją dla wzroku. Krany są po prostu częścią wyposażenia każdego pubu, a kranu wysokiej jakości nie powinno zabraknąć również w prywatnym systemie. Łatwe otwieranie i zamykanie, w przeciwieństwie do zaworu, który należy kilkakrotnie obracać, zawór można szybko otworzyć i zamknąć za pomocą 1/4 obrotu. W przypadku niektórych beczek kran jest już przymocowany do beczki. Jeśli tak nie jest, dotknij kurek młotkiem.

Kompensatory

Normalny kran do piwa reguluje przepływ napoju do szklanki. Z drugiej strony kran kompensacyjny ma wewnątrz system dysz, dzięki czemu można pić napoje bez piany. W tym celu zawór kompensacyjny wymaga wyższego ciśnienia. Różnica jest widoczna tylko z zewnątrz za pomocą niewielkiej dźwigni regulacyjnej z boku, która służy do zmiany przekroju przepływu od wewnątrz. Kran kompensacyjny jest szczególnie odpowiedni do napojów typu cola lub lemoniady. Gwintowniki kompensacyjne często mają tak zwany „przycisk piankowy” do tworzenia pianki. W przypadku mocnych piw, takich jak Guinness, wymagany jest specjalny kran. Mocne piwa potrzebują azotu, który tworzy szczególnie kremową pianę.

Czyszczenie kranu i akcesoria

Zawsze należy całkowicie zdemontować zawory do czyszczenia. To jedyny sposób, aby dokładnie wyczyścić wnętrze. Kran ma bezpośredni kontakt z napojem i dlatego musi być zawsze czysty. Złogi mogą szkodzić zdrowiu, a piwo traci smak. Szczotka do czyszczenia jest dobrym pomocnikiem do czyszczenia. Możesz także dokładnie wyczyścić kran miechem. Ponadto znajdziesz różne pomoce związane z kranami. Na przykład klucz do gwintowania pomaga poluzować nakrętkę złączkową. Twoje piwo smakuje jeszcze lepiej dzięki wysokiej jakości kranom, higienicznym środkom czyszczącym i licznym akcesoriom!

Idealnie piwo dzięki kranowi kompensacyjnemu

Należy nauczyć się piwa z kranu. Aby cieszyć się doskonałym piwem piwo musi mieć odpowiednią temperaturę i powinno być podawane z cienką piankową w odpowiednim szkle. Odpowiedni system kranów do piwa znacznie to ułatwia. Oprócz zaworu tłokowego do gwintowania można również użyć tak zwanego zaworu kompensacyjnego. Ma to wiele zalet i dlatego nadaje się nie tylko do nalewania napojów bezalkoholowych, ale także do piwa.

Nalewanie piwa bez piany

Po prostu odkręć kran i pozwól, aby piwo popłynęło do szklanki, w rzeczywistości jest to dość proste. Ale nalewanie piwa nie działa oczywiście tak prosto. Ponieważ jeśli ciśnienie na wylocie z kranu jest zbyt wysokie, następuje nadmierne pienienie i piwo nie może zostać właściwie nalane. Aby temu przeciwdziałać konieczne jest zmniejszenie ciśnienia. W ten sposób unika się tworzenia piany.

Obniżenie ciśnienia za pomocą węża

Istnieje kilka sposobów na zmniejszenie ciśnienia. Jednym z nich jest użycie tak zwanego węża uspokajającego. Jest to długa linia w kształcie spirali. Piwo przepływa przez to w drodze do kranu, dzięki czemu ciśnienie powoli się zmniejsza. Im dłuższa jest linia uspokajająca, tym bardziej można zmniejszyć ciśnienie przed wybiciem piwa. Idealna długość uspokajającego węża zależy od różnych czynników i dlatego nie można tego powiedzieć ogólnie.

Redukcja ciśnienia za pomocą zaworu kompensacyjnego

Zamiast linii uspokajającej można również użyć kranu kompensacyjnego w celu zmniejszenia ciśnienia podczas nalewania piwa. Ma to na celu zmniejszenie ciśnienia wewnątrz kurka kompensatora do wymaganej wytrzymałości. Ponadto kran kompensacyjny ma dźwignię, za pomocą której można regulować prędkość przepływu. W ten sposób możliwe jest elastyczne dostosowanie do panującego ciśnienia podczas dozowania, dzięki czemu zawsze można uzyskać optymalny wynik podczas serwowania.

Różnica między zaworem tłokowym a zaworem kompensacyjnym

Zawór kompensacyjny działa przy wyższym ciśnieniu niż normalny zawór tłokowy. W tym drugim przypadku piwo można eksploatować tylko pod ciśnieniem około 0,4 do 0,6 bara. Jeśli ciśnienie jest znacznie wyższe, z dozownika często wydobywa się tylko piana. Jednak w przypadku kranu kompensacyjnego ciśnienie 1,3 lub 1,4 bara nie stanowi problemu. Specjalna konstrukcja wewnątrz zmniejsza ciśnienie napływającego piwa, zanim ono wypłynie z kranu.

Nalewanie piwa za pomocą kranu kompensacyjnego

Piwo musi być wstępnie schłodzone, aby dozownik działał zgodnie z potrzebami z kurkiem kompensacyjnym. Idealnie powinno być około czterech do sześciu stopni podczas nalewania. Po pobraniu przepływ zaworu kompensacyjnego należy najpierw ustawić na najwyższy poziom. W ten sposób powietrze może zostać wypchnięte z linii piwa przed rzeczywistym kranem. Gdy to zrobisz, możesz skrócić bieg i zacząć pić piwo. Ustaw przepływ tak, aby ciągły, czysty strumień wypływał z kurka kompensatora .

Zalety kranu kompensacyjnego

Ogromną zaletą zmniejszania ciśnienia za pomocą kurka kompensacyjnego jest w szczególności to, że można go używać niezwykle elastycznie i zajmuje mało miejsca. Jego zastosowanie eliminuje potrzebę węża bez konieczności rezygnacji z pozbawionego piany piwa. Kran kompensacyjny umożliwia mniej lub bardziej pieniące się spuszczanie różnych piw, takich jak pszenica lub pilsner, i może być stosowany zarówno w systemach o bardzo krótkiej linii, jak i do nalewania bezpośrednio z beczki.

Wysokiej jakości kraj kompensacyjny się opłaca

Zaleca się zapewnienie dobrej jakości przy zakupie zaworu kompensacyjnego. Ponieważ szczególnie tanie modele z plastikowymi elementami bardzo łatwo zarysowują wnętrze podczas czyszczenia. Z czasem prowadzi to do coraz większego pienienia się piwa podczas nalewania i kurek musi być stosunkowo szybko wymieniany. Z drugiej strony dzięki zaworowi kompensacyjnemu wykonanemu ze stali nierdzewnej możesz być pewny, że będzie on działał dobrze przez znacznie dłuższy czas i pozwoli Ci cieszyć się piwem bez piany. Dodatkowe koszty, z którymi trzeba się liczyć są zazwyczaj możliwe do przyjęcia i są dobrą inwestycją w każdym razie .

Duży wybór kranów kompensacyjnych w naszym sklepie

W naszym sklepie znajdziesz duży wybór różnych kranów kompensacyjnych, które możesz wykorzystać do uzyskania doskonałych rezultatów nalewania piwa bez piany. Wybierz pomiędzy kranami kompensacyjnymi ze stali nierdzewnej a modelami chromowanymi lub pozłacanymi o różnych długościach gwintów, aby wybrać kran, który odpowiada Twoim wymaganiom. Kup zawór kompensacyjny bezpośrednio przez Internet, a Twoje zamówienie zostanie wygodnie dostarczone na wybrany adres. Skorzystaj z niskich cen i szybkiej wysyłki kranu kompensacyjnego i innych produktów związanych z systemem kranów do piwa.