Oceny artykułu

Aby uprościć nalewanie piwa głowice są idealnym narzędziem. W przypadku dostępnych w sklepach beczek na górze znajduje się zawór, do którego przymocowana jest głowica dozująca. Zawór jest również nazywany łącznikiem. CO2 jest dostarczany przez kran, a piwo jest przekazywane do kranu za pomocą węży.

Różne systemy

Na rynku dostępne są cztery kształty: płaskie głowice, kombinowane głowice, głowice koszowe i głowice zaczepowe, specjalna głowica pasuje do każdego zaworu. Oprócz różnych formatów znajdziesz również narzędzia, środki czyszczące i akcesoria do głowic dozujących. Płaskie i kombinowane głowice zaczepowe wyglądają bardzo podobnie i oba są zaczepiane z boku zaworu. Jedyną różnicą między tymi dwoma systemami jest popychacz środkowy, który otwiera zawór beczki. Płaska głowica zamyka się jak dzwon nad zaworem, podczas gdy kombinowana ma małą rurkę nakłuwającą z pierścieniem. Nawet jeśli obie wersje wyglądają bardzo podobnie, nie można ich używać zamiennie. Głowice dozujące koszowe i zaczepowa są systemami śrubowymi. Są mniejsze niż systemy przesuwne. Te dwie wersje można również łatwo ze sobą pomylić. Głowicę koszową można odróżnić od głowicy zaczepowej za pomocą dwóch wycięć w kształcie litery V na siłowniku. Głowica zaczepowa lub głowica koszowa ma krótszy popychacz środkowy. Mamy listę głowic dla odpowiednich marek piw. Na przykład specjalne głowice są wymagane do piwa Guinness. Przed złożeniem zamówienia dowiedz się dokładnie, jakiej głowicy potrzebujesz, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas rozpakowywania i próbowywania.

Czyszczenie i akcesoria

Szczególnie w przypadku głowic dozujących należy zwrócić uwagę na czystość i higienę, ponieważ mają one bezpośredni kontakt z napojem. Dlatego należy wykluczyć potencjalne zanieczyszczenie bakteryjne i zagrożenia dla zdrowia poprzez regularne, dokładne czyszczenie i dezynfekcję. Ponadto brud nie wygląda atrakcyjnie. Na przykład płaskie i kombinowane głowice gwintowane można bardzo dobrze czyścić szczotką do czyszczenia. Ta metoda czyszczenia jest szczególnie przyjazna dla środowiska, ponieważ nie stosuje się chemicznych środków czyszczących. Istnieją również narzędzia, które ułatwiają nalewanie. Na przykład w przypadku 5-litrowych beczek istnieją adaptery, które ułatwiają wybieranie piwa prosto z beczki. Wymagane są również zawory, uszczelki, wsporniki ścienne, kraniki do piwa lub pierścienie gwintowane. Można je zamówić osobno jako części zamienne. Prawidłowo zamocowane głowice dozujące bezpiecznie zamykają system.