Jak czyścić nalewak do piwa?

Czy to w ogródku piwnym, czy na prywatnej imprezie - chyba nic nie może równać się ze smakiem świeżo nalanego piwa. Jednak, aby mieć pewność, że piwo się nie popsuje konieczne jest regularne czyszczenie nalewaki do piwa.

W przeciwnym razie ucierpią wrażenia smakowe, a piwo może być nawet skażone patogenami. Poniżej wyjaśnimy, jak prawidłowo wyczyścić nalewaki do piwa.


Kiedy konieczne jest czyszczenie nalewaka


Przez długi czas obowiązywała zasada, że ​​nalewaki do piwa trzeba czyścić przynajmniej co dwa tygodnie. Zmieniło się to jednak wraz z wycofaniem rozporządzenia o systemach dozowania w 2005 roku. Od tego czasu odpowiedzialność za bezpieczną obsługę nalewaka spoczywa wyłącznie na operatorze.

Jest to szczególnie ważne w sektorze gastronomicznym, gdzie higiena jest oczywiście szczególnie ważna. Oczywiście, dozowniki używane prywatnie również muszą być regularnie czyszczone. Dzięki przemyślanej konstrukcji bez większych problemów współpracują z większością modeli.

Najlepiej byłoby, gdyby węże do piwa, ociekacz i kran były czyszczone po każdym użyciu. Jeśli beczka piwa ma pozostać podłączona wystarczy, jeśli to konieczne, najpierw umyć gorącą wodą tylko ociekacz i kran.


Czyszczenie nowego nalewaki do piwa przed pierwszym użyciem

 

W nowym nalewaki do piwamogą nadal znajdować się różne pozostałości z produkcji, takie jak wióry, olej lub plastyfikatory w rurach. Aby całkowicie je usunąć, przed pierwszym uruchomieniem należy przeprowadzić chemiczno-mechaniczne dokładne czyszczenie nalewaka do piwa.

Potrzebujesz do tego specjalnej beczki do czyszczenia, odpowiedniego środka czyszczącego oraz różnych środków pomocniczych, takich jak gąbki do czyszczenia. Przy zakupie dozownika zalecamy zamówienie odpowiedniego zestawu do czyszczenia i wszystkich innych niezbędnych przyborów do czyszczenia podstawowego.

Czyszczenie przed pierwszym uruchomieniem odbywa się w dwóch etapach. Najpierw kran z zestawem czyszczącym podłącza się do wodociągu i odkręca kran. Czysta woda z kranu wypycha najgrubsze pozostałości z systemu.

Kolejnym krokiem jest chemiczne czyszczenie dozownika za pomocą środka czyszczącego. W tym celu środek czyszczący wlewa się do dostarczonego pojemnika i dodawane są uprzednio nacięte gąbki czyszczące.

Płyn czyszczący i gąbki można teraz przelać, a ostatnie zanieczyszczenia usunąć po drodze przez rury. Na koniec dozownik należy dokładnie wypłukać czystą wodą, aby nie pozostały żadne resztki środka czyszczącego.

W przypadku systemów nalewania piwa do użytku prywatnego zwykle wystarczy wyrzucić pierwsze piwo podczas uruchamiania. Jeśli model wymaga gruntownego czyszczenia podstawowego, jest to zwykle odnotowane w instrukcji obsługi dozownika.

 

Czyszczenie nalewaki do piwa po długim przestoju

 

Jeśli nalewak nie jest używany przez dłuższy czas mogą gromadzić się w nim zanieczyszczenia. Dlatego przed ponownym uruchomieniem ważne jest, aby wyczyścić nalewak do piwa i uwolnić go od tych osadów.

W sektorze profesjonalnym wykorzystywany jest do tego celu opisany proces czyszczenia chemiczno-mechanicznego. W przypadku mniejszych systemów nalewania piwa do użytku prywatnego wystarczy jednak umyć kran i węże piwne gorącą wodą.


Wyczyść i zdezynfekuj nalewak do piwa


Istnieją różne metody czyszczenia nalewaka do piwa. System można łatwo czyścić wodą, czyścić mechanicznie lub też poddawać czyszczeniu chemicznemu.


Łatwe do czyszczenia wodą z kranu


Po nalaniu ostatniego piwa układ należy umyć gorącą wodą. Aby to zrobić, usuń linie piwa, a także kran i ociekacz. Poszczególne części dokładnie wypłukać gorącą wodą. Upewnij się, że pianka piwna jest całkowicie usunięta z węży.


Jeśli elementy nalewaki do piwa nadają się do zmywarki, można je później ponownie umyć.


Należy pamiętać, że czyszczenie gorącą wodą może usunąć tylko normalne pozostałości i zabrudzenia. Jednak czysta woda nie wystarczy do usunięcia ewentualnych mikroorganizmów.

 

Mechaniczne czyszczenie dystrybutora piwa

 

Z biegiem czasu na liniach dozownika mogą gromadzić się niehigieniczne osady. Dzieje się tak bardzo często, zwłaszcza w sektorze prywatnym, gdzie systemy nalewania piwa są tam zwykle używane tylko nieregularnie.

W celu usunięcia uporczywych zanieczyszczeń, system należy nie tylko spłukać gorącą wodą po użyciu, ale również poddać czyszczeniu mechanicznemu.

Ten proces czyszczenia wykorzystuje małe gąbki czyszczące, które są przeciskane przez rury razem z czystą wodą. W większości przypadków w tym celu do systemu musi być podłączona specjalna beczka czyszcząca.

Istnieją jednak również systemy dozujące, w których czyszczenie mechaniczne jest możliwe bezpośrednio przez przyłącze świeżej wody. W tym przypadku gąbki czyszczące trafiają bezpośrednio do rury.

Bez względu na metodę, mechaniczne tarcie gąbek zapewnia niezawodne usuwanie nawet uporczywych zabrudzeń. Zanim jednak poddasz Twój dozownik czyszczeniu mechanicznemu, upewnij się, że Twój model jest do tego odpowiedni.


Chemiczne czyszczenie dystrybutora piwa

 

Dzięki czyszczeniu chemicznemu z dozownika można usunąć nie tylko osady, ale także bakterie. Jest to szczególnie przydatne, gdy dozownik nie był używany przez dłuższy czas.

Chemiczne czyszczenie nalewaki do piwa można z grubsza porównać do czyszczenia ekspresu do kawy. Wykorzystuje specjalny środek czyszczący, który jest dodawany do beczki czyszczącej w ustalonej dawce.

Jest on teraz podłączony do nalewaki do piwa, a ciecz jest pompowana przez rury. Zwykle konieczne jest, aby środek czyszczący zadziałał. System jest następnie dokładnie płukany czystą wodą. Aby upewnić się, że w przewodach nie ma resztek środka czyszczącego, zaleca się sprawdzenie wartości pH.


Chemiczno-mechaniczne czyszczenie nalewaki do piwa

 

Czyszczenie chemiczno-mechaniczne łączy środki czyszczące i gąbki. Są one umieszczane w beczce czyszczącej, a następnie przepompowywane przez system. W razie potrzeby proces można powtórzyć. Podobnie jak w przypadku czyszczenia chemicznego, również tutaj bardzo ważne jest dokładne wypłukanie dozownika czystą wodą.

 

Która metoda czyszczenia jest właściwa?

 

Która metoda jest właściwa do czyszczenia dystrybutora piwa, zależy przede wszystkim od dokładnego modelu.

Wiele mniejszych systemów dozujących do użytku prywatnego ma specjalny program czyszczenia, za pomocą którego można usuwać duże zabrudzenia, dzięki czemu zazwyczaj wystarczy spłukanie gorącą wodą po użyciu.

Możesz dowiedzieć się w instrukcji obsługi lub bezpośrednio od producenta, czy musisz i możesz przeprowadzić mechaniczne lub chemiczne czyszczenie nalewaki do piwa.